4 Haziran 2010 Cuma

Yüzyıllık Yalnızlık,Gabriel Garcia Marquez
İnsanların yaşadığı değildir hayat, aslolan hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır… diyor yazar, hepimiz çok etkilendikJ

6/3/1928 Colombia doğumlu, gazeteci, ilk kitabı Yaprak Fırtınası, 1982 nobel ödülü alıyor.

Korsan baskılarından sıkılıp, kendi ülkesinde basılmasını yasaklamış.. Yaşama sevgisi çok derin, bazıları için bir dünyasın..

Büyülü gerçekçiliğin önemli yazarlarından… magical realism denilen akımın bir parçası..

Kitap ile hayatından paralellikler kuruyor yazar.. bizler deJ

Kolombiya Latin amerikada ilk demokrasiyle yönetilen ülke..Kahve birinci geçim kaynağı..Muz 2.sırada.. Yadsınan katliam var…Kolombiya tarihinde de liberaller ve demokratlar var, sürekli savaşmışlar, iç karışıklık hep süregelmiş..

Ailesi, büyükbabası ve büyükannesi tarafından büyütülmüş. 11 kardeşi! Varmış. Büyükbabası, bir albay, büyükanne mistik hikayeler anlatan birisi..Büyükbabası sözlükten ders anlatıyor..her sene sirke götürüyor, buzla ilk tanıştıran dedesi..Büyükbabasının gayrimeşru çocukları var ve onlar ziyarete geliyor..Büyükannesi ileri derecede kör…büyükannesi şekerleme yapıp satarmış..teyzelerle büyüyor..18 yaşındayken 13 yaşındaki Mercedes e aşık oluyor ve 14 sene sonra evleniyorlar, halen evliler..Castro nun çok yakın arkadaşı, siyasi görüşü nedeniyle sürgüne gidiyor..Ünü sevmiyor..

Anlatmak için yaşamak, kolera günlerinde aşk, kanlı Pazartesi, benim hüzünlü orospularım..

Kanlı Pazartesi, en sevdiği kitabı…

Unutma hastalığı.. dillerin önemi ve iletişimin temeli, insanların birbiriyle olan iletişimini vurguluyor ..Dili konuşmayı bıraktığımızda ne olur ? Latin Amerika nın tarihine bir gönderme..

Latin Amerika dakiler sistematik unutma üzerine bir eğilim var..

Hac işaretli Albay Buendia  nın 17 oğlu da ölüyor, hepsi öldürülüyor, soyun kurutulması örneğin usevilerin katliamı..

Ölüm doğallaşıyor, aşk,ölüm,doğum hepsi birbirinin içine geçmiş…

Ana temalar ; yalnızlık, kitaptaki yalnızlıktan ne anlıyorsunuz ? insan bir bedenin içinde hapis ve yalnız..aşkı bulamayanlar yalnızdır.. Yüzyıllık varoluş yerine yalnızlık..yanlız kalmamaya çalışmak.. Latin Amerika ne yerli ne İspanyol toplum olarak yalnız.. Anne-babası olmadan anneannesi ve büykbabası ile yaşarken kendini yanlış hissetmiş ve siyasi düşünceleri,sürgün yaşamı dolayısıyla yaşadığı yalnızlık..2.önemli tema ; zaman, zamanı bir daire gibi düşünüyor, sürekli aynı daire içindeyiz, geleceğe doğru gidemiyoruz.. Ensest ilişkiler, insanı doğal bırakınca..dünya ile entegre olamıyorlar ve kendi içlerine kapalı kalıyorlar, ensest ilişkilerde bunun doğal bir sonucu.. Din, Katolikliğin hicvedilmesi ve anlamsızlaştırması…Uygarlık, medeniyet, teknoloji hep kaçınılmaya çalışılan ve kötü sonuç doğuran, başlarına bela olan her şey geliyor… Ursula ve Jose ; Adem ve Havva ya benzetiliyor, cennetten kovulmaları..Macondo cennet..bağlandığı ağaç, bilge ağacı…Nuh un gemisine de gönderme var(İspanyol kalyonu),seller, mucizeler..bir felaket ile her şey sona eriyor..kıyamet…Cinsellik ; özgür aşk geleneksel olanın dışında yüceltiyor..doğurganlık, hayvanların çoğalması..insani şeyler, doğal ihtiyaçlar..insan doğası tek eşli olmamaya yöneltiyor..

Felaketler ; unutma hastalığı, muz çiftliği kurulması, yıllar süren yağmurlar, kasabanın felaketle gelen yalnızlığı, politikalar…

Büyükbaba bilime takıntılı ağaca bağlı bitiyor..Remedios II uçup gitmesi çok absurd ancak beraberinde dinlerdeki göğe yükselişi hicvediyor.. Ursula yaşam motoru, insanları toplamaya çalışıyor..Albay etrafına daire çiziyor, yalnızlığı..

Vali, papaz geri gönderilmeye çalışılıyor, ihtiyacımız yokdiyorlar, kurallarla yaşamak yerine kabile tarzı yaşamları ile devam etmek istiyorlar... Müzik hocası İtalyan bizden değil..

Macondo nun insanı kaçınılamayacak(inescapeable) geçmişi..anlamlı bir şeye hiçbir zaman erişilemiyor.. Latin Amerika da öyle ve bugünün Latin amerikasında hissedilen yalnızlık a bağlıyor yazar…

Panama, Kolombiya nın bir çıkıntısı gibi, ancak Amerika nın oyunları ile koparılıyor..

Semboller ; küçük gümüş/altın balıklar Albay ı simgelediği için eskilerini ertiip yeniden yapıyor, ticari bir şeye dönüşmesine karşı..çingeneler özgür ruh,ayrımcılıpa karşı, bilimsel,çok gezen bilir. Tren , dünyayla bağlantıyı kuruyorlar…Türk denilen Araplar..
İngilizce ansiklopedi, Amerikan kapitalizm ; resimlerle anlatmaya başlaması…Sarı tren, sarı kelebekler, sarı çiçekler ölüme..

Fernanda ile birlikte altın emperyalizmi simgeler, fernanda aristokrasiyi simgeliyor, oturak meselesinde içine yaptıktan sonra altın olsa ne yazar ?! göndermesi ve Fernanda ile aristokrasi ile de inceden inceye dalga geçiyor..

Ailenin büyüğü kuyruklu doğarsa, küçüğünü karıncalar yerJ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder